Przydatne porady


 
 

Krok do lepszej fotografii - jesień w Twoich kadrach

Pełna kolorowych liści, nostalgiczna, nastrojowa, magiczna, deszczowa i mglista - taka przeważnie jest polska jesień. Światło nie świeci już tak mocno, jak latem. Jest mniej kontrastów, a otoczenie staje się bardziej łaskawe dla fotografów.

Podam Ci kilka technicznych wskazówek i fotograficznych inspiracji, które przydadzą Ci się podczas fotografowania jesienią.

Jeśli fotografujesz w trybie automatycznym, spróbuj na początek przełączyć aparat w tryb krajobrazowy. Nie prześwietlaj zdjęć. Jeśli jest zbyt ciemno, to zamiast zwiększać czułość w ustawieniach, wykorzystaj statyw. To narzędzie fotograficzne przyda się również, gdy zechcesz uchwycić mgliste kadry. Mgła nie jest łatwa do sfotografowania, ale potrafi zachwycić i warto zdobyć się na odrobię wysiłku i cierpliwości, aby ją złapać w kadr. Najczęściej pojawia się wcześnie rano w pobliżu miejsc wypełnionych wodą.

Podczas jesiennych spacerów po lesie czy parku otoczenie aż się prosi o sfotografowanie. Przestrzegam jednak przed typowym błędem: nie próbuj uchwycić zbyt wielu pięknych rzeczy naraz! Wtedy do zdjęć może łatwo wkraść się chaos. Skup się na jednym obiekcie i wyeliminuj pozostałe. Dzięki temu uda się zachować porządek w kadrze.

Szukaj różnych kątów fotografowania. Jesień w parku to nie tylko alejki zasypane liśćmi. Popatrz w stronę nieba, podejdź do pni drzew i unieś aparat, aby sfotografować kolorowe liście. Przy odrobinie wiatru uchwycisz również te spadające. Zobacz, ile kadrów możesz stworzyć kierując aparat w górę: liście na tle nieba, liście na tle innych liści, drzewo pojedyncze, kilka drzew z ich koronami. To tylko najprostsze przykłady. Liście naprawdę potrafią zachwycić, dzięki nim wyczarujesz świetne kadry.

W jaki zatem sposób sfotografować liść, aby pokazać jego kolor, strukturę i fragmenty? Z pomocą przyjdzie największy pomocnik fotografa, czyli słońce. Umieść liść pomiędzy aparatem i słońcem, albo poczekaj na odpowiednią porę dnia i sfotografuj wtedy, gdy słońce podświetli go od tyłu.

Jeśli pada deszcz, a Ty nie chcesz opuszczać ciepłego kąta i moknąć, to wciąż masz szanse na piękną, jesienną fotografię! Siądź przy oknie i spróbuj uchwycić krople deszczu spływające po szybie. Świat przez mokrą szybę wygląda zupełnie inaczej.

Pomysłów na jesienne fotografie jest o wiele więcej. Mam nadzieję, że Cię zainspirowałam i podpowiedziałam kilka kadrów. Poeksperymentuj zatem i się baw dobrze na jesiennym plenerze.