Przydatne porady


 
 

W jaki kolor ubrać się na sesję w plenerze?

Zdecydowałaś się na sesję zdjęciową w plenerze. Wybrałaś czas i miejsce. Pozostaje jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia: kolory. W co się ubrać? Co założyć dzieciom i co podsunąć mężowi? Większość osób pyta przed sesją o właściwy strój.

Temat jest trudny, bo każdy ma własne preferencje kolorystyczne. Pewne kolory wybieramy częściej, niż inne.

W sesjach plenerowych w lesie lub parku dominującym kolorem otoczenia jest zielony. Ta barwa występująca w naturze najpowszechniej, a jednocześnie sprawia duże problemy, ponieważ utrudnia dobór innych kolorów.

W przyrodzie obok zielonych liści i traw najczęściej spotykamy brązy oraz kolory ziemi. Tylko że brąz i zieleń to barwy bardzo przygaszone. Taki duet tworzy posępną kompozycję, którą warto przełamać i rozświetlić.

Moja porada: postaw na łagodne, miłe dla oka kolory. Poszukaj odcieni beżu i połącz je ze sobą w dowolnych proporcjach. Inne kolory pokrewne, które pasują do beżu, to écru, kość słoniowa i ciepła biel. Beż jest barwą neutralną, nie rzuca się w oczy, stanowi doskonałą bazę i pozwala uzyskać wizualny ład. Uważa się, iż kolor beżowy jest bardzo bezpieczny, kojarzy się z ciszą i relaksem.

Warto zadbać o jednolitą kolorystykę ubrań wszystkich fotografowanych osób. Aby uzyskać melancholijny, spójny efekt przy łączeniu kolorów, staraj się dobierać odcienie w tej samej tonacji. Na przykład ciepłe beże wyglądają najlepiej w zestawieniu z ciepłymi szarościami. Beże o chłodnym zabarwieniu wolą natomiast spokojne towarzystwo zimnych szarości. Jeśli masz ochotę, to dodaj kolor rdzawy, wówczas łatwo można uzyskać modny styl boho.

Pamiętaj, że zdjęcia z sesji mogą ozdobić Twój pokój. Zwłaszcza powiększenia osób ze zdjęć można ładnie wyeksponować we wnętrzach. Brązy i beże stworzą w pokoju atmosferę przytulności i gościnności. Będą pasować do drewnianych mebli lub drewnianej posadzki. Z kolei zdjęcie z kolorem białym lub écru rozświetli wnętrze i pozwoli uniknąć wrażenia ciężkości. Brązy, beże, zieleń i écru stworzą razem przyjemny w odbiorze klimat i harmonijny efekt.

W doborze ubrań do sesji można również postawić na barwy ziemi. Zachwycą Cię ciepłą tonacją. Proponuję kremowe odcienie z domieszką brązów oraz rozbielone żółcienie.

A może by tak wykorzystać zielone ubrania? Istnieje przecież cała gama zieleni: oliwka, khaki czy zgaszony kolor butelkowy. Ciemniejszy odcień zieleni doskonale pasuje do polnej trawy, która w obliczu zachodzącego słońca przybiera lekko pożółkłą barwę. Jasna zieleń ubrań będzie natomiast dobrze wyglądać w zacienionym lesie.

Wkrótce przedstawię dalsze propozycje barw, które dobrze współgrają z zielenią. Już teraz zapraszam na kolejną część porad.