Przydatne porady


 
 

Pierwsze kroki do idealnej sesji plenerowej

Czy w Twojej głowie pojawił się pomysł wykonania sesji plenerowej? Czy chcesz się do niej dobrze przygotować? Czy chcesz mieć pewność że miejsce wybrane na zdjęcia jest dla Ciebie odpowiednie?

Jeśli choć na jedno pytanie dałeś twierdzącą odpowiedź, śmiało czytaj dalej. Przygotowałam kilka wskazówek, z których możesz od razu skorzystać. Chcę Ci pokazać czego unikać, a na czym się skupić.

Miejsce

Sesja jest wspaniałym uwiecznieniem chwili, wyjątkowej okazji, na pewno pamiątką, która przyozdobi ścianę w Twoim pokoju. Decyzja o sesji plenerowej to dopiero początek, kolejna kwestia to wybór właściwego miejsca.

Pozwól, że dam Ci prostą radę, którą udzielam również moim klientom. Nie szukaj inspiracji w Internecie, u innych par albo rodzin. Najpierw zajrzyj w głąb siebie.

Zastanów się, co takiego chciałbyś zobaczyć na zdjęciach, oczywiście poza osobami, które będą fotografowane. Co ci w duszy gra? Jakie tło będzie dla Ciebie idealne? Gdzie poczujesz się najlepiej? Odszukaj w przyrodzie to, co podoba Ci się najbardziej.

Czy będzie to las, czy raczej łąka? Drzewa czy kwiaty? Paprocie czy dmuchawce? Dużo zieleni czy mozaika kolorów? Użyj wyobraźni i postaw się w wybranym otoczeniu. Pasujesz? Świetnie! Dopiero teraz zacznij szukać konkretnego miejsca.

Klienci bardzo często pytają o to, kto wybiera miejsce plenerowe. Fotograf czy klient? Zazwyczaj wybieramy razem. Zaczynamy od miejsc, które wspólnie znamy. Istotna jest też pora roku. Wielu klientów zdaje się na mnie, ponieważ ciągle szukam nowych plenerów. Zdarza się, że zwykła jazda samochodem skutkuje odkryciem dogodnych miejsc. Jednak zawsze zaczynam od serii pytań do klientów, aby dopasować moje propozycje do ich oczekiwań.

Planowanie

Pamiętaj, że przyroda się zmienia. Planowanie jest bardzo ważnym elementem sesji plenerowej. Kwiaty i drzewa pięknie rozkwitają, ale mogą również niespodziewanie przekwitnąć. Wybrane miejsce może zostać zniszczone przez burze, gwałtowne ulewy lub wiatry. Puszysty śnieg może szybko stopnieć. Nie daj się rozczarować i nie przegap właściwego momentu! Kiedy już znajdziesz odpowiednie miejsce, działaj szybko.

Charakter sesji

Jakie są kolejne kroki? Kiedy już wiadomo, kto będzie na zdjęciach i gdzie zostaną wykonane, trzeba określić charakter sesji. Czy ma być romantyczna czy wesoła? Więcej przytuleń i pocałunków czy wygłupów? Nowoczesna czy klasyczna? A może powinny pojawić się jakieś akcesoria? To mogą być specjalne dodatki do ubrań, maskotki albo zabytkowy samochód.

Komunikacja z fotografem

Kluczem do dobrej sesji jest również komunikacja z fotografem. Jeżeli nie lubisz patrzeć na swój profil na fotografiach, najlepiej od razu o tym uprzedź. Jeżeli wiesz, że pozowanie z uśmiechem wypada sztucznie i czujesz się przy tym niekomfortowo, powiedz to jeszcze przed sesją. W dniu sesji koniecznie wypada uprzedzić o ewentualnych kontuzjach. Ból barku albo zgiętego kolana może skończyć się kiepskim grymasem na zdjęciach. Fotograf zaproponuje pozy, w których sesja przejdzie gładko i komfortowo.

Dobry fotograf potrafi dopasować najlepszą godzinę zdjęć do pory roku i wybranego miejsca. Pamiętaj jednak, że sesja jest dla Ciebie. Jeżeli masz wątpliwości - pytaj! Jeżeli masz swoje pomysły - zaproponuj je! Właściwa komunikacja jest pierwszym krokiem do zbudowania zaufania między fotografowanymi i fotografem. Po wielu latach wykonywania sesji mogą śmiało potwierdzić, że zaufanie jest tutaj kluczowe.

Zasady współpracy z fotografem są więc bardzo proste. Komunikuj się, ustal i zaufaj, że wyjdziesz dobrze.